0
0942600385709380255714

چه مواردی ممکن است باعث کند شدن پهنای باند یک سازمان شود؟

در دنیای مدرن امروز که وابستگی کسب‌وکارها و افراد به اینترنت روز‌به‌روز در حال افزایش است، کندی و تاخیر در سرویس اینترنت می‌توانند ضررهای جبران‌ناپذیری را به بار آورد. تعداد کسب‌وکارهای آنلاین در حال افزایش است و تداوم در بازار رقابتی مستلزم زیرساخت‌ها و امکانات مجهز است. یکی از مهم‌ترین نیازهای هر سازمانی، بهره‌مندی از پهنای باند کافی و پایدار برای پیشبرد اهداف سازمانی است. در این مقاله قصد داریم برخی از مواردی که می‌تواند موجب کندی پهنای باند اینترنت سازمانی شود را بررسی کنیم.
تعداد دستگاه‌ها و کاربران متصل به اینترنت
یکی از دلایل اصلی کند شدن پهنای باند اینترنت، زیاد بودن تعداد دستگاه‌‌های متصل همزمان است. وقتی در یک سازمان تعداد زیادی دستگاه مانند تلفن همراه، کامپیوتر، سیستم تلفن ویپ (‌VoIP)، دستگاه‌های هوشمند و … به اینترنت متصل می‌شوند، پهنای باند زیادی اشغال می‌شود و در نتیجه اینترنت سازمان با کندی سرعت مواجه می‌شود.
وقتی همزمان تعداد زیادی کاربر به یک شبکه اینترنت متصل بوده و مشغول بارگزاری و دانلود باشند، اینترنت دچار افت سرعت خواهد شد و پهنای باند به‌طور کامل اشغال می‌شود. در نتیجه انتخاب سرویس پهنای باند متناسب با میزان مصرف سازمان و تعداد دستگاه‌های متصل همزمان برای سازمان‌ها امری لازم است.
محل قرارگیری روتر
یکی دیگر از عواملی که می‌تواند موجب کندی سرعت پهنای باند سازمانی شود، محل قرارگیری روتر است. برای به حداقل رساندن تداخل بهتر است روتر در یک مکان مرکزی قرار بگیرد. همچنین از عدم وجود موانع فیزیکی در بین روتر و دستگاه‌هایی که به آن متصل هستند مطمئن شوید. اگر روتر در فاصله‌ی دوری نسبت به دستگاه‌های هوشمند قرار بگیرد، احتمال اینکه دامنه سیگنال و نفوذ آن به‌شدت ضعیف شود وجود دارد و تشخیص سیگنال WiFi به سختی صورت می‌گیرد.
شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (ISP)
گاهی ممکن است ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی سازمان‌ها، با انجام عمل ISP throttling باعث کند شدن برخی وبسایت‌ها یا خدمات اینترنتی شوند. این عمل به منظور مدیریت تراکم پهنای باند توسط ISP انجام می‌شود. وقتی میزان پهنای باند مصرفی سازمان‌ شما از یک حدی بیشتر شود، شرکت ارائه‌دهنده خدمات برای کنترل آن و به‌جای قطع کردن دسترسی شما به اینترنت، سرعت آن را کاهش می‌دهند. این‌ کاهش سرعت می‌تواند برای کسب‌وکارهای آنلاین خسارات جبران‌ناپذیری به‌بار آورد.
پهنای باند به صورت اشتراکی و اختصاصی عرضه می‌شود. در سرویس اشتراکی، میزان پهنای باند بین تعدادی کاربر تقسیم می‌شود و با توجه به شلوغی، سرعت متغیری خواهند داشت. اما سرویس پهنای باند اختصاصی به‌طور ۱۰۰٪ به یک کسب‌وکار اختصاص می‌یابد و سرعت اینترنت در تمام ساعات شبانه‌روز پایدار و بدون افت‌ خواهد بود. سازمان‌ها و کسب‌وکارهایی که به اینترنتی پرسرعت، پایدار و کم‌تاخیر نیاز دارند، بهتر است از سرویس پهنای باند اختصاصی استفاده کنند.
وجود ویروس و بدافزارها
آلوده شدن سیستم سازمان به ویروس و بدافزار نیز می‌تواند در سرعت اینترنت موثر باشد. اگرچه ویروس‌ها و بدافزارها به‌طور مستقیم بر پهنای باند تاثیرگذار نیستند، اما با درگیر کردن اجزای مختلف دستگاه‌ها، باعث افت سرعت و بارگزاری کند صفحات اینترنتی و خدمات می‌شوند. در نتیجه استفاده از نرم‌افزارهای آنتی ویروس قوی و آپدیت نگهداشتن آن‌ برای جلوگیری از نفوذ بدافزارها و ویروس‌ها به سیستم امری حیاتی است.
سیم‌کشی معیوب و قدیمی
قدیمی بودن یا معیوب بودن سیم‌کشی‌ها یکی دیگر از عوامل کندی سرعت پهنای باند است. اتصال روتر پهنای باند به سوکت اصلی می‌تواند سرعت اینترنت را بهبود بخشد. همچنین لازم است سیم‌کشی‌ها مرتبا بررسی و در صورت وجود عیب و خرابی تعمیر گردند تا سرعت پهنای باند پایدار بماند.
پهنای باند اختصاصی رسپینا با ارائه سرویسی پایدار، ۱۰۰٪ پهنای باند را به شما تخصیص می‌دهد و حتی در ساعات اوج مصرف نیز می‌توانید از اینترنتی پایدار و بدون افت سرعت بهره‌مند شوید. رسپینا با دارا بودن بیش از ۴۶۰ پاپ‌سایت در سراسر کشور، کامل‌ترین پوشش‌دهی را در سراسر ایران دارد و بر بستر ارتباطات رادیویی، فیبر نوری و همچنین VPLS شرکت ارتباطات زیرساخت قابل استفاده است. سرویس پهنای باند اختصاصی رسپینا محدودیت‌های سرعت و حجمی سرویس‌های اشتراکی را ندارد و با تضمین پایداری ۹۹.۵٪ تا ۹۹.۹٪ بهترین سرویس پهنای باند را از چند مسیر و بستر مختلف برای سازمان‌ها فراهم می‌کند.
دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.